תגמול וענישה בנושאי בטיחות בעבודה

תגמול וענישה בנושאי בטיחות בעבודה

וועדת הבטיחות בישיבותיה הדו חודשיות דנה בין השאר, בעבירות של עובדים על הבטיחות בעבודה. מי שנמצא אשם נקנס! כספי הקנסות נאספים בקרן מיוחדת, והם מיועדים ע"פ חוק ארגון הפיקוח על העבודה תשי"ד, 1954 "לקידום תנאי הבטיחות או לשיפור הגיהות או הרווחה במפעל למטרות שאין המעביד חייב בהן ע"פ חיקוק".
וועדת הבטיחות ברפא"ל החליטה להשתמש בכספים אלה לחלוקת פרסים לעובדים כדלקמן:
  • פרס על קידום הבטיחות והגיהות בחטיבה - מידי רבעון ייבחר בכל חטיבה עובד מצטיין. ציבור המועמדים לזכייה בפרס הם נאמני הבטיחות וקציני הבטיחות, שעיקר עבודתם אינה בבטיחות. בסוף השנה ייבחר מבין המצטיינים הרבעוניים מצטיין שנתי, שיזכה בתעודת הצטיינות ובסוף שבוע זוגי.
  • פרס לפותר חידת-תמונה - בפינה זו תתפרסם מעתה ואילך תמונה, שבה מופיעים מחדלים בטיחותיים ואמצעי בטיחות שננקטו. הקוראים מתבקשים לזהותם. בין הפותרים נכונה יוגרל פרס של 50 ₪. הקוראים מוזמנים לשלוח חידות-תמונות לכתובת יחידת הבטיחות.

תאונות עבודה עם אביזרי הרמה ולקחיהן
  • הידעת, כי כל אביזר המשמש להרמה חייב בבדיקה תקופתית מדי שישה חודשים ע" בודק מוסמך?
קבלן, שהגיע לרפא"ל לצורך כיול מאזניים כבדות, הרים משקולת בת 2.5 טון כדי להניחה על המאזניים. המשקולת הוצאה מתוך ארגז של משאית באמצעות אביזר הרמה, אשר חובר למנוף הצמוד למשאית. תוך כדי כך כשל אביזר ההרמה והמשקולת נפלה על ארגז המשאית. במקום היו ארבעה עובדים. בנס לא נפגע איש. מבדיקת האירוע עולה, בין-היתר, כי לאביזר ההרמה לא היה תסקיר של בודק מוסמך!
  • הידעת, כי כל מכונה המשמשת להרמה חייבת בבדיקה תקופתית כל ארבעה-עשר חודש ע"י בודק מוסמך?
לצורך ניסוי ימי היה צורך להעמיס מחולל (גנראטור) על סיפון ספינה. תוך כדי הטענת המחולל מהמזח לספינה, ובהיות המחולל בגובה של כשלושה מטרים מעל הסיפון כשל אביזר ההרמה. המחולל ביצע סיבוב של 1800 וצנח על גבו. זריזותם של העובדים שברחו מהמקום הצילה את חייהם. מבדיקת האירוע עולה, בין היתר, כי האביזר כשל בגלל ייצור לקוי של המתקן!
  • הידעת, כי בכדי להשתמש במכונת הרמה יש צורך בהסמכה ממשלתית?
במהלך פריקת צריף ממשאית מנוף בשטח ניסויים, נלכדה כף ידו הימנית של אחד העובדים בין הצריף לבין זרוע המייצב של המשאית. הנפגע פונה לבית חולים, שם אובחנו אצלו שבעה שברים בכף היד. חקירת האירוע העלתה שהתאונה התרחשה עקב טעויות אנוש שנעשו במהלך השינוע והפריקה של הצריף, ביניהן, קיבוע הצריף על גבי המשאית והובלתו תוך שימוש במנוף כעוגן לקיבוע הצריף.
עכשיו אתה יודע!

עבירות בטיחות
  • שני עובדים, שהגיחו ברכבם לכביש בשעה שהכניסה אליו נאסרה ע"י מחסום, נקנסו בסך 50 ₪ כל אחד.
  • שני עובדים, שלא עצרו את רכבם במקום שבו מוצב תמרור "עצור ותן זכות קדימה", נקנסו כל אחד בסך של 100 ₪.
  • עובד, שפגע ברכב חונה ועזב את המקום בלי להשאיר פרטים, אותר ונקנס בסך של 100 ₪.


מתוך 'הפינה הבטוחה של יחידת הבטיחות', ידיעון רפא"ל 29, מרס 1994

אזהרה: החומר המופיע באתר זה רלוונטי לבעל האתר בלבד. בעל האתר אינו אחראי לתוצאות השימוש בו ע"י מי שלא הורשה על ידו בכתב!

 
שותפים עסקיים: ריקוד פלמנקו פלמנקו רפואה סינית דיקור סיני